Uneori, oricât de multă atenție și îngrijire am acorda plantelor, se întâmplă ca acestea să se usuce sau să se ofilească.
De multe ori, plantele devin invadate de musculițele negre pe care este destul de greu să le vedem cu ochiul liber. Aceste musculițe apar fie din cauza îngrășămintelor necorespunzătoare, fie din cauza udării excesive, fie din cauza lichidului necalitativ folosit pentru udare.
Imediat ce descoperiți cauza apariției acestor musculițe, treceți la următoarea etapă și înfigeți câteva chibrituri în ghiveci, cu gămălia în jos, păstrând o distanță potrivită unul de altul

După acest pas, îngrijiți și irigați planta urmând procedurile standard. Peste o săptămână, studiați gămăliile: dacă s-au dizolvat complet, înlocuiți chibriturile. Repetați procedura până musculițele dispar de tot, murind din cauza sulfului.
Spor și succes!

![Terapia japoneză cu apă – Tratează diabetul, gastrita, durerile de cap, ajută la scăderea în greutate, curăță sistemul digestiv […]](https://remedii.kilocalorii.ro/wp-content/uploads/2022/06/maxresdefault-6-360x180.jpg)




![Cele mai importante beneficii ale ceaiului de scorțișoară – Bogat în antioxidanți, susține sănătatea cardiovasculară, echilibrează indexul glicemic, ajută în lupta cu […]](https://remedii.kilocalorii.ro/wp-content/uploads/2022/06/ceai-scorti-360x180.jpg)






Discussion about this post